Home > Departments > PE/CCA > Co-Curricular Activities

Co-Curricular Activities

Sports & Games 2018

SPORTS & GAMES

Badminton

(School Team and Recreational Team)

  1. Miss Caris Lin (OIC)
  2. Mr Kavin Chong
  3. Mr Brandon Tay (from April 2018 onwards)
  4. Mdm Ang Soh Kim
  5. Miss Julia Low

Co-Trainer:

Teo YH

Mon/Fri

1430 - 1630

Hall

1430 - 1630

Hall

Basketball (Recreational)

  1. Mr Chan Song Fuey (OIC)
  2. Mr Quek Joon Meng

Co-Trainer:

Mr Zech Lin

Mon/Fri

1430 - 1630

Basketball Court

Football

  1. Mr Badrol (OIC)
  2. Mr Taufiq
  3. Mr Harikrishnan
  4. Mr Dheelip

Mon/Fri

1500 - 1700

Field

Netball

1.       Miss Liu Wenjia (OIC)

2.       Miss Renee Low

3.       Mrs Siva

4.       Ms Khaanchena

 

 

Mon/Fri

1430 - 1630

ISH

Table Tennis

  1. Mr Jay Soh (OIC)
  2. Mr Sia
  3. Mr Maran (AED)

Mon/Fri

1430 - 1630

Hall

Skipping

  1. Mdm Mawar (OIC)
  2. Mdm Marhamah
  3. Mdm Lim Sok Hwee
  4. Mdm Michelle Lee

Mon/Fri

1430 - 1630

Hall/Upp Concourse

Tae Kwon Do

  1. Mr Sabir (OIC)
  2. Miss Lim Fang Ping
  3. Ms Tan Lin Mien

Mon/Fri

1430 - 1630

Hall

Wushu

  1. Mr Zech (OIC)
  2. Mr Jacky Chong

Mon/Fri

1430 - 1630

Hall

Uniform Groups 2018

UNIFORM GROUPS

Brownies

  1. Ms Bavani (OIC)
  2. Miss Ong Seow Ping
  3. Miss Nurul Fateen
  4. Ms Sharmala

Mon/Fri

1430 - 1630

Conducive Corner

Scouts

  1. Mdm Hakimah (OIC)
  2. Mr Chris Rozario
  3. Mr Joel Kee

Mon/Fri

Performing & Visual Arts 2018

PERFORMING & VISUAL ARTS

Art Club

  1. Mrs Khairyl Han Mei Yun (OIC)
  2. Ms Shirin
  3. Mdm Suria

Mon/Fri

1430 - 1630

Art Room 1 and 2

Chinese Dance

  1. Miss Hee Chung Yen (OIC)
  2. Mdm Tan Choon Miau
  3. Miss Li Xin

Mon/Fri

1430 - 1630

Dance Studio

Chinese

Orchestra and String Ensemble

  1. Miss Fatin Suhaila (OIC)
  2. Mdm Wong Lilian
  3. Miss Ho Ting En
  4. UT (Music)
  5. Ms Phang Sze Mein

Mon/Fri

1430 - 1630

Band Room

Choir

  1. Ms Xu Qiaofen (OIC)
  2. Ms Phang Sze Mein
  3. Mrs Jennifer Ng

Mon/Fri

1430 - 1630

2A Classroom

Dikir Barat

  1. Mr Abbas (OIC)
  2. Mr Din

Mon/Fri

1430 - 1630

Level 1 Classroom

International Dance

  1. Miss Daphanie Lee (OIC)
  2. Miss Natalie Kang
  3. Mdm Yusnizar
  4. Miss Hannah Tjoa



Mon/Fri

1430 - 1630

PAL Room

Indian Dance

  1. Mrs Selva (OIC)
  2. Mrs Aru
  3. Miss Lava

Mon/Fri

1430 - 1630

PAL Room

Malay Dance

  1. Mdm Idayu (OIC)
  2. Mdm Tuty
  3. Ms Syafizah
  4. Ms Juliana (AED)

 

Mon/Fri

1430 - 1630

PAL Room

Clubs 2018

CLUBS

Chinese Cultural Club

 

 

  1. Mdm Jacqueline Tan Choon Miang (OIC)
  2. Mdm Chong Siew Yin

Fri

1430 - 1630

Chinese Cultural Room

Woodgrove Playhouse (Drama Club)

  1. Mdm Vasantha (OIC)
  2. Mrs Nicole Lim-Teo
  3. Mrs Gurmeet

Mon/Fri

1430 - 1630

Teaching Lab

Green Club

Science Club 

 

  1. Mdm Nirwani (OIC)
  2. Mrs Retnam

Mon

1430 - 1630

Science Room

Library Club

  1. Mdm Durga (OIC)
  2. Mdm Ananthi
  3. Mdm Ruku
  4. Mdm Pearlyn Suan

Mon/Fri

1430 - 1630

Library

Media Discovery Club

  1. Miss Toh Jiayi (OIC)
  2. Miss Chng Que Joo

Mon/Fri

1430 - 1630

Library/Classroom

Math Club:

Mathemagicians

  1. Ms Kala (OIC)
  2. Mdm Vijaya (AED)
  3. Ms Tan Hong Kai
  4. Ms Teh Yee Yan

Fri

1430 - 1630

Classroom

Robotics

  1. Mr Saiful (OIC)
  2. Ms Herlin
  3. Mr Naveen
  4. Mr Jonathan Tan

Mon/Fri

1430 - 1630

Computer Labs